Filmový festival "Jeden Svět"

Film

Jeden svět je mezinárodní filmový festival o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni od roku 1999. Na Kladno se tento festival opět vrací po 5 letech.

Promítání s debatami v Kině Sokol :

Pátek 19.4.2024 , 14:00 , Jiříkovo vidění

Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět Kladno : Promítání dokumentu Jiříkovo vidění + debata s odborníkem na téma uhlíkové stopy.

Jiříkovo vidění / The World According to My Dad / Marta Kovářová / Česká republika, Slovensko / 2023 / 77 min. / český jazyk

Umělkyně Marta se společně se svým otcem, vědcem Jiřím, vydá na cestu s cílem zachránit svět, ale i vzájemně si porozumět. Dokument je humornou observací rodinného snu, který se ale ne vždy setkává s pochopením veřejnosti.

Režisérka Marta Kovářová natočila globální home esej, která je portrétem jejího otce Jiřího Svobody, uznávaného fyzika, jenž přichází s „jednoduchým“ plánem na záchranu světa – sjednotit systém zpoplatnění těžby uhlíku. Ale protože je Jiří pouze podezřelým fyzikem, nikoliv klimatologem nebo politikem, není jeho hlas ve veřejném prostoru slyšet. Ačkoliv Marta a Jiří společně objíždějí mezinárodní summity, zdá se, že jejich úsilí nepřineslo po roce žádný pokrok a zůstává pořád jejich soukromou domácí revolucí. Zatímco tahle skutečnost Martu emočně vyčerpává a klade si ji za vinu, Jiří si zachovává flegmatický přístup nejen k otázkám vědy, ale i k životu.

Nákup vstupenek : https://connect.boomevents.org/…475932d398de

Pátek 19.4.2024 , 17:00 , Moje nová tvář

Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět Kladno : Promítání dokumentu Moje nová tvář + debata s producentkou filmu Majou Hamplovou.

Moje nová tvář / Is There Any Place For Me, Please? / Jarmila Štuková / Česká republika / 2023 / 75 min. / český jazyk

Pětadvacetileté Martině se po kyselinovém útoku od bývalého partnera zhroutí svět. Přichází o zrak, má poleptaný obličej a horní polovinu těla. Krůček za krůčkem se učí žít se slepotou a bere si svůj život zpátky.

Po násilném útoku Martina bojuje týdny o život, následují další hospitalizace, četné operace a bolestivé zákroky. Žena, pro kterou byla vždy velmi důležitá fyzická atraktivita, přehodnocuje své priority, buduje si nový život a do velké míry i novou identitu. Zásadním způsobem se mění její vztah k sobě samé a k lidem, kteří ji obklopují. Začíná nacházet naplnění v činnostech, které pomáhají ostatním, což vede i ke změně jejího profesního zaměření. Profesionální záběry se střídají s těmi natočenými přímo Martinou a společně předkládají obraz statečné ženy, pro niž se tragická zkušenost stává příležitostí k emancipaci.

Nákup vstupenek : https://connect.boomevents.org/…96f955e5e8e5

Pátek 19.4.2024 , 19:00 , Hranice

Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět Kladno : Promítání dokumentu Hranice + debata s Máriou Fančovičovou za Organizaci pro pomoc uprchlíkům.

Hranice / Green Border / Agnieszka Holland / 2023 / Polsko, Česká republika, USA, Francie, Belgie, Německo, Turecko / 147 min.

Bašír se rozhodl se svou rodinou utéct ze Sýrie do Evropy poté, co ho mučil tzv. Islámský stát. Spolu s mladým pohraničníkem Janem, aktivistkou Julií nebo afghánskou učitelkou Leilou se na hranici Polska ocitají uprostřed jedné z největších humanitárních krizí naší doby.

Nový film Agnieszky Holland inspirovaný skutečnými událostmi ukazuje, že dělení lidí na “nás” a “ty druhé” či na lidi “nižší” a “vyšší kategorie” je skutečností i v dnešní Evropě. Bašírova rodina se dostává do smyčky nekonečného pendlování mezi pohraniční stráží na polské a běloruské straně hranice. Jedinými lidmi, od kterých se jim dostává pomoci a obyčejné laskavosti, je místní aktivistická skupina. Snímek přináší syrové svědectví o tom, že nelidskost a krutost člověka nejsou věcí minulosti a jsou přítomné i v naší době.

Nákup vstupenek : https://connect.boomevents.org/…b9a76b6011d6

Celý program festivalu a kontakt :

Hlavní stránka ke sdílení : https://www.jedensvet.cz/kladno

Dílčí odkazy :

Facebook : https://www.facebook.com/jedensvetkladno Instagram : https://www.instagram.com/…nSvetKladno/ Nákup vstupenek : https://connect.boomevents.org/…0bbc5f9a299f

Termín
19.04.2024
pátek 08:00
Termín
19.04.2024
pátek 08:00